Návštěva partnerského sboru v Boxdorfu, Německo

Výškovičtí hasiči se ve dnech 1.6. – 3.6.2018 zúčastnili oslav 90 let založení Sboru dobrovolných hasičů Boxdorf. Současně oba sbory spojuje i 45 let trvání partnerství, které již dávno není jen formální, ale udržuje kontakty mezi rodinami obou stran. Cílem setkávání je oslovit mladší generaci, která naváže na 45-ti letou historii.

Hasiči z Boxdorfu byli na návštěvě ve Výškovicích naposledy v loňském roce, kdy si sbor z Výškovic připomenul 125 let od svého založení.

ČESKO NĚMECKÝ FOND BUDOUCNOSTI

Po pátečním odpoledním příjezdu do Boxdorfu, přivítání a ubytování v rodinách, se ve večerních hodinách konala slavnostní schůze v nových prostorách místní školy, na kterém byly předány ručně vyšívané stuhy k hasičským praporům zhotovené pro tuto příležitost. V sobotu si pro nás naši hostitelé připravili prohlídku pevnosti Königstein v Saském Švýcarsku. Odpoledne následovalo „námětové cvičení“ – ukázky z výcviku mladých hasičů. V neděli bylo možné shlédnout hasičskou techniku okolních dobrovolných i profesionálních hasičských sborů. O kulturní program se staral mužský pěvecký sbor, který existuje v obci již od roku 1898.

Podařilo se připravit projekt výměny mladých hasičů (žáků). Předpokládáme, že v příštím roce přivítáme děti z Boxdorfu ve Výškovicích.

Přátelská návštěva výškovických hasičů se mohla uskutečnit díky získané finanční podpoře z Česko-německého fondu budoucnosti, jehož posláním je všestranně podpořit porozumění mezi Čechy a Němci, zvyšovat počet vzájemných setkání a rozšiřovat formy spolupráce podporou společných projektů. Poděkování patří také našemu sponzorovi – Pekařství Illík, Městu Bílovec a také p. Nosskovi, který nám pomohl překonávat nástrahy němčiny.

Jiří Stanovský, SDH Výškovice

Návštěva partnerského sboru v Boxdorfu, Německo